Zimowy biwak może być wspaniałym wspomnieniem, białej przygody w górach. Może też być łańcuchem porażek, stresu i nieodwracalnych zdarzeń, czy poważnych konsekwencji. By tego uniknąć potrzebna jest wiedza i doświadczenie. W artykule tym podpowiadamy jak rozbić namiot w śneżnych warunkach.
Zanim wyruszysz na zimowy biwak
Zanim wyruszymy na zimowy biwak musimy zdawac sobie sprawę, że podstawowym elementem niezbędnym do uprawiania turystyki zimowej połączonej z biwakowaniem pod namiotem jest odpowiednia kondycja psychofizyczna, która jest zlepkiem różnych składowych, do których należą:
- wiedza i doświadczenie by bezpiecznie zaplanować trasę oraz nocleg w warunkach zimowych,
- odpowiednie odżywianie,
- optymalne nawadnianie się (zwłaszcza na kilka dni przed zimowym biwakiem),
- bycie wypoczętym przed rozpoczęciem aktywności górskich,
- dobra kondycja fizyczna wspierana poprzez regularny trening
Jak rozbić namiot w śniegu?
Miejsce biwakowe musi być przede wszystkim bezpieczne i nie zagrożone zejściem lawiny. Idealnie jest gdy istnieje możliwość rozbicia namiotu w niecce, zagłębieniu terenu, tak by osłonić miejsce biwakowania od potencjalnych podmuchów wiatru.
Gdy mamy już miejsce na biwak, staramy się przy użyciu np. łopaty śnieżnej uformować odpowiednio dużą, wypoziomowaną, platformę pod podłogę namiotu. Budując platformę należy pamiętać również o dodatkowym miejscu na kotwy namiotu, które (zwłaszcza w świeżym śniegu) mocujemy przewiązując linką naciągową i zakopujemy w śniegu poprzecznie do naciągu (zwłaszcza jeżeli mamy ze sobą niezbut długie szpilki). W razie potrzeby można zalać kotwy niewielką ilością wody by powiększyć ich gabaryt, tym samym wpłynąć na wzrost stabilizacji całości namiotu.
Dobrym sposobem jest obsypanie śniegiem fartuchów namiotu. Namioty ekspedycyjne Marabut są w nie wyposażone. Może to zapobiec podwiewaniu podczas mocnego wiatru (często zimą połączonego z opadem śniegu). Ta praktyka wpływa oczywiście również na poprawę stabilizacji całości konstrukcji.
Chcesz przeżyć biwak zimowy w bezpieczny sposób? Snowprogres wraz z marką Marabut "bardzo zimno" zapraszają na szkolenia i przygodę w śniegu.
Ludzie / Góry / Freeride
@snowprogres
@DarekAniołEngel