Poradnik

Z namiotem na dwóch kołach - jaki namiot wybrać do turystyki rowerowej lub motorowej?

Podróżowanie z namiotem jest popularne nie tylko wśród miłośników trekkingu i pieszych wędrówek, ale także wśród rowerzystów i motocyklistów. Nie ma w tym nic dziwnego – możemy przemierzać krajobraz dużo szybciej i przeżyć znacznie więcej. Dłuższa wyprawa motocyklowa lub rowerowa to świetny pomysł na wyjazd zarówno z przyjaciółmi, jak i w pojedynkę. Pamiętajmy jednak, że turystyka na dwóch kołach rządzi się swoimi prawami i zanim udamy się na biwak rowerowy lub motocyklowy, warto dokładnie zaplanować taką wyprawę, dowiedzieć się, jak się do niej przygotować i przede wszystkim jaki wybrać namiot.

Jak zadbać o higienę pod namiotem? Kilka porad

Elementarne dbanie o higienę to podstawa dobrego samopoczucia, bez którego z kolei nie może być mowy o udanych i pamiętnych przygodach. O ile nie jest to zbyt trudne, kiedy noc spędzamy w domu, z dostępem do ciepłej, bieżącej wody i pralki, o tyle sprawa zaczyna się komplikować, kiedy wyjeżdżamy na dłużej pod namiot. Higiena w podróży to istotny aspekt podróżowania w ogóle – po całodniowym marszu lub maratonie rowerowym odświeżenie się przed wejściem do namiotu staje się nierzadko potrzebą istotniejszą niż posiłek.

Prawidłowe rozkładanie i składanie namiotu - instrukcja

Noc spędzona w namiocie nawet podczas najbardziej niekorzystnych warunków pogodowych może być bezpieczna i komfortowa. Sporo jednak zależy od odpowiedniego przygotowania miejsca obozowania, zwłaszcza jeśli zatrzymujemy się w danym miejscu na dłużej niż jedną noc. Jeśli wiesz, jak rozbić namiot, ulewny deszcz czy wiatr nie powinny stanowić przeszkód w rozstawieniu obozowiska w każdych napotkanych okolicznościach. Jeśli wiesz także, jak złożyć namiot szybko i poprawnie, możesz śmiało wyruszać na wyprawę!

Jak wyczyścić namiot - krótki poradnik

Namiot to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego miłośnika outdooru. Warto zadbać o to przenośne schronienie w takim samym stopniu, w jakim dbamy o buty górskie lub kurtkę przeciwdeszczową, by zapewnić sobie suchy i komfortowy nocleg nawet w największej ulewie. Podstawą dbania o namiot jest jego regularne czyszczenie. Jednak jak wyczyścić namiot, by go nie uszkodzić? Czy można prać namiot w pralce? Odpowiedzi na te i podobne pytania znajdziecie w tym poradniku!

Co zabrać ze sobą pod namiot?

Biwakowanie na świeżym powietrzu, w pięknych okolicznościach, razem z przyjaciółmi to świetna forma spędzania czasu. Zanim jednak poczujemy otaczającą nas naturę i wygodnie rozsiądziemy się przy ognisku, czeka nas ta mniej przyjemna część wycieczki – pakowanie.

Jak biwakować w Polsce, nie łamiąc przepisów?

W poszukiwaniu pięknych miejsc, często bardzo odległych od miast, wielu z nas od czasu do czasu pakuje plecak i wyjeżdża na biwak. Dla niektórych to styl życia, dla innych hobby, jeszcze dla innych po prostu możliwość przeżycia kilku spokojnych dni z dala od cywilizacji, na świeżym powietrzu, pośród otaczającej przyrody.

Jaki namiot kupić – krótki poradnik

Przy wyborze odpowiedniego namiotu należy przeanalizować swoje potrzeby i plany wycieczkowe. Sprawdź jaki namiot kupić, by spełnił Twoje oczekiwania!

Kondensacja pary wodnej w namiocie

W nocy nie padało lub padał niewielki deszcz a Twój namiot ma wilgotny tropik od wewnątrz... Może tak się zdarzyć i nie jest to wina przemakającego tropiku, a jedynie zjawiska kondensacji pary wodnej.

Poradnik dla tych, co pierwszy raz jadą pod namiot i nie tylko...

Jak dobrać namiot, aby był odpowiedni do naszych planów wakacyjnych? Jak wybierać miejsca na biwak lub obozowisko? Odpowiadamy na te i na inne pytania...

Fakty i mity na temat namiotów

Wykładamy "kawę na ławę" - jak to jest tymi namiotami

Biwakowanie zimą

Garść podstawowych informacji na temat biwakowania w środku zimy

Biwak zimowy, czyli jak sobie pościelisz?

Zima w namiocie nie taka straszna ( pod warunkiem posiadania właściwego sprzętu). Porady Michała Jasieńskiego - uczestnika Torrel Expedition 2012
Instrukcja rozkładania namiotu Ladakh
Instrukcja rozkładania namiotu Tengri
Zobacz jak łatwo można rozłożyć
namiot Marabuta
Instrukcja rozkładania namiotu ARCO.
Zobacz jak łatwo można rozłożyć
namiot Marabuta
Instrukcja rozkładania namiotu ATACAMA.
Zobacz jak łatwo można rozłożyć
namiot Marabuta
Instrukcja rozkładania namiotu K2 Expedition.
POBIERZ KATALOG