Prawidłowe rozkładanie i składanie namiotu - instrukcja

Noc spędzona w namiocie nawet podczas najbardziej niekorzystnych warunków pogodowych może być bezpieczna i komfortowa. Sporo jednak zależy od odpowiedniego przygotowania miejsca obozowania, zwłaszcza jeśli zatrzymujemy się w danym miejscu na dłużej niż jedną noc. Jeśli wiesz, jak rozbić namiot, ulewny deszcz czy wiatr nie powinny stanowić przeszkód w rozstawieniu obozowiska w każdych napotkanych okolicznościach. Jeśli wiesz także, jak złożyć namiot szybko i poprawnie, możesz śmiało wyruszać na wyprawę!
 

Dobór namiotu

Na początku warto wspomnieć, że dobrze byłoby dobrać namiot do danej wyprawy, a także zastanowić się, czego tak naprawdę będziemy potrzebować. Drugą kwestię poruszaliśmy w tekście o rzeczach niezbędnych pod namiotem. Jeśli podróżujemy w duecie to oczywistym wyborem będzie namiot 2-osobowy, który często świetnie sprawdza się także podczas samotnych wypraw. Lepiej zdecydować się na namiot wyprawowy, jeśli planujemy ekstremalną wycieczkę, natomiast zwykłą podróż po górach lub wyjazd nad jezioro wystarczy namiot biwakowy.
Olśniewający widok o poranku może dopełnić wrażenie udanej wyprawy. fot: Karol Nienartowicz fot: Karol Nienartowicz

Przygotowanie obozowiska

Zanim wyciągniesz namiot z pokrowca i zabierzesz się za jego rozkładanie, warto zwrócić uwagę na parę rzeczy. Sam moment rozstawiania przenośnego domu to zazwyczaj chwila. Jeśli nie wykonujemy tej czynności przy silnym wietrze, nie powinna zająć nam więcej niż kilka lub kilkanaście minut. Dużo bardziej czasochłonne może być znalezienie odpowiedniego miejsca na namiot.
 

Rozbijanie namiotu – biwakuj legalnie

Pamiętaj, że stawianie namiotu nie w każdym miejscu jest legalne. Jeśli rozbijasz się na polu namiotowym, oczywiście możesz być spokojny – jest to miejsce do tego właśnie przeznaczone. Jeśli jednak planujesz rozbić namiot w miejscu napotkanym po drodze i nie masz stosownego pozwolenia, przede wszystkim upewnij się, że nie należy ono do terenu parku narodowego lub krajobrazowego, a także, czy po kilku godzinach ze snu nie wybudzi Cię strażnik leśny, który wlepi Ci mandat. Dużo bardziej szczegółowo opisaliśmy ten temat w artykule o legalnym biwakowaniu w Polsce.
 
Innym rodzajem zagrożenia są leśne zwierzęta – upewnijmy się, że nie rozbijamy namiotu na mrowisku lub w pobliżu gniazda os. 

Biwakuj bezpiecznie

Uważne dobranie miejsca na biwak może zaoszczędzić wielu nieprzyjemności. Warto więc ocenić potencjalne zagrożenie, jakie może się pojawić w razie nadejścia silnego wiatru lub burzy. Jeśli jesteś zmuszony nocować w pobliżu skarpy lub stromego zbocza, warto rozbić namiot możliwie jak najdalej od uskoku. Jeśli z kolei wiesz, że w nocy może pojawić się deszcz i planujesz rozbić namiot pod drzewami, by te zatrzymały trochę wody, zwróć uwagę, czy kilka silniejszych podmuchów wiatru nie złamie gałęzi znajdujących się nad Tobą. Jeśli zaś biwakujesz w pobliżu drogi, upewnij się, że Twój namiot jest umiejscowiony możliwie jak najdalej od niej lub że jest odpowiednio widoczny, jeśli zostanie w nocy oświetlony. Taki szybki przegląd potencjalnych zagrożeń pozwoli z pewnością pozwoli Ci spać spokojnie!
 

Biwakuj wygodnie

By zagwarantować sobie komfortowy wypoczynek, należy znaleźć odpowiednie miejsce na namiot. Jeśli jesteśmy zmuszeni biwakować w ekstremalnych warunkach, oczywiście najczęściej nie zastanawiamy się, czy w danym miejscu będzie nam dostatecznie miękko i sucho. Jeśli jednak możemy mieć na to wpływ, to dlaczego nie! Podczas biwaku na skale z pewnością nawet podczas deszczu nie musimy obawiać się wilgoci, ale może być dość twardo. Z kolei mech może i jest świetnym naturalnym materacem, ale gromadzi duże ilości wody, nawet jeśli akurat nie pada. Biwak w bezpośrednim pobliżu strumieni i rzek, a także na podmokłych obszarach z pewnością nie jest dobrym pomysłem. Warto również zwrócić uwagę na kąt nachylenia podłoża, a także na to, czy jest dostatecznie płaskie. Notoryczne zsuwanie się na ściankę namiotu z pewnością uniemożliwi mocny i zdrowy sen.
 

Rozkładanie namiotu

Jeśli już znaleźliśmy idealne miejsce na rozbicie namiotu, warto usunąć z niego niewielkie kamyczki i gałęzie. Wiedząc, że dane miejsce jest bezpieczne, płaskie, suche i dostatecznie miękkie, możemy zabrać się do rozkładania namiotu. Nie ma uniwersalnej instrukcji pt. jak rozłożyć namiot, gdyż każdy namiot ma inna budowę, jego poszczególne części są inaczej połączone i proces jego rozkładania może wyglądać nieco inaczej. Pamiętajmy więc, żeby przed przystąpieniem do rozbijania namiotu zapoznać się z instrukcją producenta i sprawdzić, czy nie brakuje żadnego elementu.
 
 Namiot Marabut Ladakh
Olśniewający widok o poranku może dopełnić wrażenie udanej wyprawy. fot: Karol Nienartowicz
 
Jeśli w naszym namiocie sypialnia na stałe połączona jest z tropikiem, należy rozłożyć materiał na ziemi, a następnie napiąć go, wsuwając składany stelaż w odpowiednie miejsca. Jeśli zaś sypialnia i tropik to w naszym przypadku dwa osobne elementy, zaczynamy od rozłożenia sypialni, którą następnie przykrywamy tropikiem. Pamiętajmy o starannym połączeniu tych dwóch elementów zanim przejdziemy dalej. Kolejnym krokiem jest napięcie głównych i dodatkowych linek odciągowych i przytwierdzenie ich do ziemi igłami, zwanymi potocznie śledziami. Ten ostatni etap to nie tylko kwestia skutecznej ochrony przed wiatrem i wilgocią, ale także gwarancja komfortowego snu – nienaciągnięte poły namiotu mogą łopotać na wietrze i budzić nawet najbardziej zmęczonych podróżników. Podczas silnego wiatru, namiot działa jak żagiel, warto więc pamiętać także o tym, by ustawić namiot węższą stroną w kierunku wiatru, dzięki czemu ograniczymy do minimum siłę działającą na nasz przenośny dom.
 

Składanie namiotu

Składając namiot, pamiętajmy, by razem z sypialnią i tropikiem nie zabrać do pokrowca mokrych liści i gałęzi. Mogą one nie tylko uszkodzić strukturę materiału, ale także przyczynić się do rozwoju pleśni. Zwijając materiał, zadbajmy o to, by zabrudzona i wilgotna podłoga zewnętrzna nie dotykała materiału sypialni. Po powrocie z każdej wyprawy warto rozłożyć namiot w suchym i przewiewnym miejscu i pozostawić do przeschnięcia.  
POBIERZ KATALOG