Biwakowanie zimą

Zdając sobie sprawę że na biwakowanie w warunkach zimowych decydują się doświadczeni użytkownicy namiotów, dlatego pomijamy tu sprawy dotyczące odpowiedniego doboru odzieży, sprzętu oraz przygotowania psychofizycznego. Poniższe uwagi dotyczą jedynie użytkowania namiotu.

W celu maksymalnej izolacji od podłoża, doradzamy używanie folii NRC. Jedną bezpośrednio na podłożu, drugą wewnątrz namiotu. Do przytwierdzenia namiotu do podłoża możesz użyć czekana, kijków teleskopowych lub narciarskich oraz obsypać fartuch śniegiem. Gdy do przytwierdzenia namiotu używamy nart – należy to zrobić w sposób poziomy gdyż silny wiatr może je połamać. Myśląc o rozbijaniu namiotu zimowego, trzeba pamiętać o tym, że śnieg nie zawsze jest taki sam i w zależności od jego konsystencji będziemy zmuszeni stosować różne metody przytwierdzenia namiotu. W przypadku śniegu miękkiego - koniecznym będzie ubicie miejsca pod namiot. Gdy śnieg jest twardy - może się okazać że rozbicie nie będzie się specjalnie różniło od rozbijania "letniego". O ile to możliwe warto tak rozbić namiot aby możliwie najwięcej był osłonięty od wiatru.

Nasze namioty ekspedycyjne, posiadają boczną wentylację, co jest przydatne zwłaszcza podczas gotowania wewnątrz namiotu. Istnieje również możliwość pobierania śniegu do przygotowania posiłku bez potrzeby wychodzenia z namiotu ( otwór w podłodze z kołnierzem zaciąganym sznurkiem).

Warto pamiętać aby suwaki zamka tropiku znajdywały się w górnym położeniu. Umożliwi to łatwiejsze wydostanie się z namiotu w przypadku zasypania opadem śnieżnym.

Jeśli zamierzasz użytkować namiot w warunkach zimowych, koniecznie wybierz kolor żółty. Kolor ten zdecydowanie ułatwi lokalizację namiotu w trudnych warunkach pogodowych.

Decydując się na użytkowanie namiotu zimą warto wziąć też pod uwagę fakt że z racji niskich temperatur, szybko zapadającego zmroku czy ogólnie trudnych warunków zewnętrznych -  będziemy w nim przebywać zdecydowanie więcej niż w namiotcie letnim. W związku z tym warto pomyśleć o zakupie nieco obszerniejszego namiotu z większym przedsionkiem.

POBIERZ KATALOG