Jaki namiot kupić – krótki poradnik

Zarówno ci, który biwakują sporadycznie, jak również współcześni nomadzi, którzy żyją w drodze – wszyscy w pewnym momencie stanęli przed zasadniczym pytaniem: jaki namiot wybrać? By mieć pewność i podejść do tematu z większą świadomością, warto zebrać podstawowe informacje dotyczące namiotów oraz odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, by decyzję dotyczącą swojego przenośnego domu podjąć nieprzypadkowo.

Namioty – kryteria wyboru


Przy wyborze odpowiedniego namiotu należałoby przeanalizować swoje potrzeby i chociaż w zarysie zaplanować plany wycieczkowe w najbliższym czasie. Pozwoli to ocenić, jakie mamy wymagania względem sprzętu i do czego tak naprawdę go potrzebujemy, a tym samym zbliży nas do odpowiedzi na pytanie, jaki namiot kupić.
 

Jaką wielkość namiotu wybrać?

Przede wszystkim trzeba zastanowić się, ile osób namiot powinien pomieścić. Jeśli z reguły podróżujemy w pojedynkę, zakup namiotu jednoosobowego to dobry pomysł. Taki namiot z reguły waży dużo mniej i po złożeniu zajmuje niewiele miejsca w plecaku. Warto jednak upewnić się, że oprócz jednej osoby do namiotu zmieści się ekwipunek – plecak, ubrania, sprzęt, oraz czy w takiej przestrzeni czujemy się komfortowo. Jeśli najczęściej biwakujemy z partnerem lub partnerką, idealnym wyjściem będzie namiot dwuosobowy, który pomieści dwie osoby i ich wyposażenie. Jeśli z kolei biwak to zawsze wspólna przygoda dla całej rodziny, warto rozważyć zakup namiotu rodzinnego. W takim namiocie, w zależności od modelu, spokojnie zmieszczą się 3 lub 4 osoby, a dodatkowa przestrzeń w przedsionku może służyć do przechowywania części bagażu. Jeśli to wciąż za mało, duży namiot rodzinny (świetlicowy) powinien załatwić sprawę – przestronna konstrukcja umożliwia nie tylko nocleg dla kilku osób, ale także aktywne spędzanie w nim czasu podczas niepogody czy wspólne posiłki.
 
Jaki namiot kupić?
 
Odpowiednio dobrany namiot to gwarancja niezawodnego i pewnego schronienia niezależnie od warunków pogodowych, fot: Jakub Rybicki
 

Wybór namiotu a jego przeznaczenie



Namioty biwakowe

Jeśli biwak sam w sobie to zazwyczaj cel podróży, a na miejsce noclegu możemy dostać się autem i nie musimy starannie pakować plecaka, żeby najpierw przejść pieszo wiele kilometrów, to czego szukamy to zapewne „namiot do samochodu” – niekoniecznie lekki i mały, ale po rozłożeniu przestronny i komfortowy. W takiej sytuacji rozważmy zakup jednego z namiotów biwakowych. W przypadku wielogodzinnych pieszych wędrówek, każdy zbędny gram w plecaku ma znaczenie, a po całym dniu maszerowania z obciążeniem nawet najprostsze czynności mogą przysporzyć wielu problemów. Jeśli więc zadbamy o jak najmniejszą wagę oraz łatwość rozkładania, namiot biwakowy sprawdzi się również idealnie przy kilkudniowych pieszych wycieczkach. Najczęściej namioty tego rodzaju wyposażone są nie tylko w zadaszoną przestrzeń przedsionka, ale także wiele dodatkowych kieszeni i schowków, co umożliwia codzienne funkcjonowanie w komfortowych warunkach. 
 

Namioty ekspedycyjne

Jeśli planujemy ekstremalną wyprawę, nie warto się zastanawiać – nic nie sprosta naszym wymaganiom lepiej niż namiot ekspedycyjnyTego rodzaju namioty zostały zaprojektowane z myślą o przetrwaniu w najtrudniejszych warunkach pogodowych. W tym wypadku najważniejszą rolę odgrywają szczegóły takie jak rodzaj tkaniny, z której wykonane są poszczególne powłoki namiotu, dodatkowe zabezpieczenie szwów przed intensywnymi opadami deszczu czy śniegu, wyjątkowo mała waga, lekkość i wytrzymałość stelażu czy też szybkość i intuicyjność rozkładania i składania namiotu. Warto mieć na uwadze, że zwłaszcza w przypadku zmotoryzowanych podróżników istnieje alternatywa dla standardowych namiotów przeznaczonych do rozkładania na ziemi: namiot na dach samochodu. To rozwiązanie zapewne w wielu przypadkach wygrywa z tradycyjnym namiotem, jednak ze względu na oczywiste różnice nie można traktować ich na równi.
 

Budowa namiotów

Odpowiedzenie na te dwa podstawowe pytania przybliża nas do wyboru odpowiedniego namiotu, jednak by wiedzieć, jak wybrać namiot, warto przyjrzeć się również poszczególnym elementom budowy tego wynalazku. Namiot składa się przede wszystkim ze szkieletu, nazywanego stelażem, czyli systemu składanych giętkich rurek oraz części właściwej, czyli sypialni w postaci materiałowej komory. Stelaż wykonany z włókna szklanego będzie bardzo lekki, ale zarówno wagą jak i wytrzymałością nie dorówna stelażom z lekkich stopów aluminium. W tym przypadku jednak za większą wytrzymałość najczęściej musimy dopłacić. W przypadku komory sypialnej w namiocie warto zwrócić uwagę na dwa główne elementy. Pierwszym z nich jest podłoga – warto zadbać, by była:
  • odpowiednio mocna
  • odporna na uszkodzenia mechaniczne
  • wodoodporna.
W przypadku ścianek sypialni kluczową kwestią jest ich oddychalność, która zagwarantuje komfort nawet w najcieplejsze noce. Tropik to warstwa materiału pokrywająca stelaż razem z „sypialnią”. Kluczową kwestią będzie tutaj wodo- i wiatroodporność, bowiem jest to warstwa zewnętrzna, która ma chronić nas przed czynnikami atmosferycznymi. Tropik wykonany jest z nylonu lub poliestru i dodatkowo impregnowany. Pozostałe akcesoria to odciągi oraz szpilki lub śledzie. Odciągi to specjalne sznurki służące do naprężenia tropiku, by nie dotykał wewnętrznej komory namiotu, a szpilki lub śledzie to stalowe, aluminiowe lub w wyjątkowych przypadkach tytanowe elementy, którymi odciągi przymocujemy do podłoża. W tym wypadku również nie bez znaczenia jest materiał, z którego akcesoria są wykonane, a także ich kształt.
 

Dobry namiot to udana przygoda

 

Zachęcamy do zastanowienia się nad powyższymi kwestiami i uważnego przeanalizowania swoich potrzeb i planów wyprawowych, w celu dokonania właściwego wyboru. Trzy najważniejsze pytania przy doborze namiotu to:
  • Ile osób ma w nim spać?
  • Kiedy i w jakich okolicznościach będę go najczęściej używać?
  • Na jakich dodatkowych właściwościach namiotu mi zależy?
Odpowiednio dobrany namiot to w końcu gwarancja bezpiecznego i komfortowego schronienia w każdych okolicznościach pogodowych, co z kolei umożliwia pełne oddanie się przygodzie.   
 
 
POBIERZ KATALOG