Poradnik dla tych, co pierwszy raz jadą pod namiot i nie tylko...

Nocowanie pod namiotem jest doskonałą formą obcowania z przyrodą. Część osób decyduje się na kemping ze względu na niskie koszty takiego noclegu. Turyści, którzy lubią ekstremalne wyprawy, nie mają z kolei innego wyboru, gdyż często jest to jedyna opcja w czasie wyprawy w dzikie góry. Bez względu na przyczyny, warto jednak choć raz nocować w namiocie. Poniżej praktyczne informacje w formie pytań i odpowiedzi, jak przygotować się na wyjazd pod namiot.

Jak wybrać namiot dopasowany do planów wakacyjnych?

Jeśli cel podróży jest odległy i nie planujemy zmieniać lokalizacji noclegu, dobrym wyborem na pierwszy wyjazd pod namiot i kolejne będzie model, który zapewni więcej przestrzeni od liczby osób, dla której jest przeznaczony. Dzięki temu biwakowanie pod namiotem będzie znacznie przyjemniejsze.
 
Jak przygotować się na wyjazd pod namiot? Jeśli wybieramy się w podróż samochodem, konieczne jest znalezienie złotego środka i kompromisu między wielkością namiotu zapewniającego komfort a względem praktycznym, czyli szybkością i prostotą złożenia namiotu (będzie często składany i rozkładany). Jako przykład można podać Nomada 3. To model przeznaczony do nocowania 3 dorosłych osób lub 2 dorosłych oraz 2 dzieci.
 
Planując z kolei wyjazd, w którym często będziemy się przemieszczać, a co za tym idzie, nosić cały potrzebny sprzęt ze sobą, dobrym wyborem są namioty 2-osobowe (maks. 3-osobowe). W czasie wędrówki warto podzielić ciężar między dwie osoby, np.: pierwsza z osób nosi stelaż i szpilki, a druga tropik oraz sypialnię. Godnymi polecenia namiotami trekkingowymi są przykładowo: Baltoro albo Arco, a na pełne wyzwań wyprawy w najwyższe partie gór – Tengri.
 
Jeśli podróżujemy rowerami i chcemy, aby one także pozostały bezpieczne, można nabyć przed pierwszym biwakiem namiot z dużym przedsionkiem, np.: Atacama, w którym mogą nocować dwie lub trzy osoby, a w przedsionku mogą stanąć dwa rowery.
 

Jak przygotować namiot przed wyjazdem?

Podstawowe czynności, które trzeba wykonać, zanim wyruszymy na pierwszy biwak, jest rozłożenie namiotu i sprawdzenie, czy jest kompletny.  Najlepiej kontrolę przeprowadzić z większym wyprzedzeniem (np. tydzień przed wyprawą), by mieć czas na ewentualną wysyłkę namiotu do serwisu. Firma Marabut posiada punkt naprawy namiotów i zdarza się, że Klienci proszą, by był gotowy następnego dnia. Warto oszczędzić sobie takich stresowych sytuacji, planując biwakowanie pod namiotemNasz serwis jest sprawny i szybki, ale nie ma gwarancji, że namiot będzie naprawiony z dnia na dzień.
 

Jak znaleźć odpowiednie miejsce na biwak albo obozowisko?

Odpowiedź na pytanie, gdzie pod namiot zależy od form spędzania czasu. Na dłuższy pobyt na polu namiotowym najlepszym miejscem na biwakowanie będzie teren płaski, a w godzinach popołudniowych osłonięty od wiatru. Namiot biwakowy, który będzie wystawiony na mocne nasłonecznienie, mimo najlepszej jakości materiałów wykorzystanych w procesie produkcji, może doprowadzić do ich odbarwienia. Inny wariant, czyli ustawienie namiotu bezpośrednio pod drzewami również nie jest korzystny i to z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze tropik może zostać zabrudzony lub odbarwiony przez żrące odchody ptasie. Po drugie, po opadach deszczu woda jeszcze długo kapie z drzew.

Kiedy już wybraliśmy, gdzie pod namiot, wybrane miejsce trzeba dobrze posprzątać: usunąć gałęzie, szyszki, kamienie, a także, niestety, często szkło, gwoździe oraz druty.

Jeśli jednak planujemy podczas pierwszego wyjazdu pod namiot wędrować z plecakiem, a nocować codziennie w innym miejscu, wtedy rozstawiamy namiot tam, gdzie zastanie nas mrok. W takiej sytuacji przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, by teren był równy oraz położony w pobliżu źródła wody pitnej. Planując kolejny dzień wędrówki, warto analizować mapę, biorąc pod uwagę lokalizację źródeł wody. Bardzo ważne dla komfortu nocnego wypoczynku jest jakość podłoża. Czasem nawet niewielka nierówność czy np. szyszka może pogorszyć jakość snu. Trzeba także zapoznać się z lokalnymi przepisami odnoszącymi się do biwakowania, żeby uniknąć spotkań z policjantami czy strażnikami przyrody.

 


Biwakować można prawie wszędzie...np nad  Wielkim Kanionem...

 

O czym pamiętać, rozbijając namiot?

Radzimy, aby tuż po zakupie nowego namiotu na spokojnie zapoznać się z jego instrukcją. Dobrym rozwiązaniem przed pierwszym biwakiem będzie rozłożenie namiotu jeszcze przed wyjazdem, na trawniku. Dzięki temu można zapoznać się praktycznie z jego konstrukcją i uniknąć ewentualnych, nerwowych sytuacji w czasie rozbijania namiotu w niekorzystnych warunkach pogodowych. Pierwsza próba przed pierwszym wyjazdem pod namiot, wykonana koło domu, pozwoli sprawniej przygotować nocleg w czasie wyjazdu. Najnowsze modele namiotów biwakowych Marabuta mają własne prezentacje oraz instrukcje rozbijania w serwisie YouTube.

 

 

Podczas rozbijania namiotu wszystkie zamki powinny być zasunięte. Nie powinniśmy także nadmiernie napinać naciągów. Znacznie lepiej systematycznie sprawdzać je i regulować w trakcie biwakowania pod namiotem w zależności od potrzeb. Starannie trzeba także skontrolować poprawność rozstawienia namiotu pod kątem zachowania odpowiedniego dystansu między sypialnią a tropikiem.
Jeśli namiot biwakowy ma stanąć na kamienistym podłożu, dobrze jest pozbyć się wszystkich kamieni o ostrych krawędziach. Jeśli mamy wystarczającą ilość czasu i pozwalają na to warunki, można dodatkowo przygotować podłoże, układając płaskie kamienie. Jest to wprawdzie zajęcie dość czasochłonne, ale pozwala uniknąć uszkodzenia podłogi.
 

Co robić na biwaku po rozbiciu namiotu? O czym jeszcze pamiętać?

W czasie biwakowania pod namiotem trzeba starać się tak rozmieścić przedmioty (torby, plecaki, lodówki turystyczne), by nie wypychały ścian sypialni i zapobiec zamakaniu. Warto unikać kontaktu ostrych, metalowych przedmiotów z podłogą (takich jak nogi od krzeseł, stoliki turystyczne). Trzeba zachować ostrożność w czasie przygotowania stanowiska kuchennego. Nie powinno się znajdować wewnątrz sypialni.  Wprawdzie materiał, z którego uszyte są namioty biwakowe Marabuta, jest niepalny, ale pod wpływem zbyt wysokiej temperatury ulega stopieniu. Podczas gotowania w przedsionku trzeba zachować odpowiednią odległość palnika od ścian tropiku. Ta sama zasada dotyczy grzejników oraz lamp gazowych.
 
Produktem, który pozwoli zyskać dodatkową izolację podłogi i ochronę przed uszkodzeniami są specjalne akcesoria do namiotów – płachty namiotowe.  Dostępne w ofercie firmy Marabut plandeki zabezpieczające to rozwiązanie, które warto rozważyć przed pierwszym wyjazdem pod namiot.

W czasie biwakowania pod namiotem trzeba także pamiętać o zjawisku kondensacji pary wodnej. Każda osoba, która przebywa w namiocie, produkuje wilgoć (poprzez oddychanie, parowanie ciała). Ta wilgoć jest odprowadzana przez materiał sypialni (poliamid), a potem skrapla się na tropiku. By ograniczyć negatywne skutki tego zjawiska, trzeba w maksymalnym możliwym stopniu wentylować namiot. W trakcie sprzyjających warunków atmosferycznym można uchylić namiot na noc, a w namiotach ekspedycyjnych – otworzyć boczne wentylatory.  W innych modelach namiotów biwakowych korzystnie jest zdjąć górny daszek wentylacyjny (jeśli nie są przewidziane opady deszczu) albo uchylić wejście od sypialni.
 

Powrót po biwaku po wakacjach – co warto wiedzieć?

Przede wszystkim namiot trzeba dokładnie wysprzątać, a składać wtedy, kiedy jest suchy. Jeśli nie ma do tego warunków na miejscu, trzeba zająć się suszeniem od razu po powrocie do domu. Nawet kiedy pogoda dopisuje, zewnętrzna strona podłogi pozostaje wilgotna i wymaga dodatkowego suszenia. Jeśli trzeba zmyć zabrudzenia z podłogi albo tropiku po biwakowaniu pod namiotem, należy stosować wodę albo wodę z dodatkiem mydła (ewentualnie specjalne środki typu Granger’s, Nikwax). Jak przygotować namiot przed wyjazdem na kolejny biwak? Stelaż nie wymaga dodatkowych zabiegów konserwacyjnych, ale zamki błyskawiczne powinny być regularnie konserwowane parafiną albo silikonem. Dobrze zadbany namiot będzie dobrze służyć swoim użytkownikom przez lata. 
POBIERZ KATALOG