Jak wyczyścić namiot - krótki poradnik

Namiot to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego miłośnika outdooru. Warto zadbać o to przenośne schronienie w takim samym stopniu, w jakim dbamy o buty górskie lub kurtkę przeciwdeszczową, by zapewnić sobie suchy i komfortowy nocleg nawet w największej ulewie. Podstawą dbania o namiot jest jego regularne czyszczenie. Jednak jak wyczyścić namiot, by go nie uszkodzić? Czy można prać namiot w pralce? Odpowiedzi na te i podobne pytania znajdziecie w tym poradniku!
 

Zanim przejdziesz do czyszczenia

Proces dbania o namiot właściwie rozpoczyna się już na etapie jego zwijania. Zanim więc zaczniesz składać swój namiot, zwróć uwagę na parę rzeczy. Przede wszystkim upewnij się, że nic w nim nie zostało. Czasem łatwo przeoczyć drobne przedmioty pozostawione w wewnętrznych kieszeniach. Podczas zwijania namiotu mogą one uszkodzić jego materiał. Zwijając podłogę namiotu, uważaj, by nie zagarnąć przy okazji niewielkich gałęzi, wilgotnych liści lub drobnych kamieni, które również mogą przerwać strukturę materiału. Zazwyczaj podłoże, na którym rozbijamy namiot jest w większym lub mniejszym stopniu wilgotne, dlatego też warto zadbać o dokładne przetarcie podłogi namiotu suchą szmatką. Akcesoria do namiotów takie jak chociażby płachta namiotowa pomogą zadbać nie tylko o stan podłogi, ale także przyspieszyć składanie oraz proces czyszczenia namiotu.
Namioty Marabut Red Line
Liście, trawa i niewielkie gałęzie stanowią świetną izolację i są naturalnym „materacem”, jednak zwinięte przypadkowo razem z namiotem szybko mogą spowodować rozwinięcie się pleśni. 
 
Można by powiedzieć: nie składaj namiotu, jeśli jest mokry. Wiadomo jednak, że w praktyce to dość trudne do wykonania. Na ściankach namiotu osiada rosa, a czasem po prostu jesteśmy zmuszeni zwijać cały sprzęt w deszczu. Często więc zabraknie czasu lub nie będzie warunków na dokładne czyszczenie namiotu przed jego złożeniem. Namiot spakowany w takich okolicznościach zapewne będzie cięższy ze względu na mokry materiał – brak tlenu w tym przypadku może skutkować rozwinięciem się pleśni, której nie da się usunąć. Warto więc zaraz po powrocie do domu wyciągnąć namiot z pokrowca i rozwiesić w suchym i przewiewnym miejscu.
 

Czyszczenie namiotu

Regularne czyszczenie namiotu zapewnia jego dłuższą żywotność i odpowiednią funkcjonalność, a także większy komfort jego użytkowania na każdej wyprawie. Zdecydowanie najszybszą opcją wyczyszczenia każdego materiału jest wrzucenie go do pralki. Jednak czy namiot można prać w pralce? Otóż zdecydowana większość producentów odradza pranie namiotów w pralce. Zarówno sypialnia, jak i tropik uszyte są z dość delikatnych materiałów, które mogą ulec uszkodzeniu podczas prania w pralce. Odradza się również używania silnych detergentów chemicznych. W takim razie czym czyścić namiot? Producenci zazwyczaj zalecają ręczne czyszczenie przy użyciu przeznaczonych do tego środków czyszczących. Jeśli z różnych przyczyn nie korzystasz z takich środków, zwykłe szare mydło powinno załatwić sprawę. Pranie namiotu powinno przebiegać według następującego schematu:
  1. Rozstaw namiot w suchym i przewiewnym miejscu.
  2. Upewnij się, że wewnętrzne kieszenie są puste.
  3. Zwilż materiał z zewnątrz letnią lub zimną wodą.
  4. Wyczyść dokładnie całą powierzchnię sypialni i tropiku przy użyciu specjalistycznego środka czyszczącego lub szarego mydła rozpuszczonego w wodzie i gąbki lub szmatki.
  5. Dokładnie spłucz materiał letnią lub zimną wodą.  

Suszenie namiotu

Tak wyczyszczony namiot, zanim zostanie zaimpregnowany i schowany, powinien wyschnąć w odpowiednich warunkach. Pamiętajmy, że intensywne działanie promieni słonecznych może negatywnie wpłynąć na tkaninę. Unikajmy więc suszenia namiotu na otwartym słońcu. Najlepiej będzie pozostawić go do wyschnięcia na zewnątrz w zacienionym miejscu, jeśli zaś nie mamy takiej możliwości, można rozstawić go w garażu, na strychu lub w pokoju, podłogę wycierając sucha szmatką. 
Pamiętaj o impregnacji namiotu zwłaszcza jeśli planujesz biwakowanie w pobliżu rzeki lub strumyka – wiąże się to z większą wilgotnością powietrza. 

Impregnacja namiotu

Kolejnym etapem dbania o namiot jest jego impregnowanie. Poprawiamy w ten sposób oddychalność materiału, z jakiego uszyta jest sypialnia oraz odświeżamy wodoodporną membranę, jaką pokryty jest tropik. Odpowiedni preparat do impregnacji namiotu możemy zakupić w każdym sklepie turystycznym. Pamiętajmy, że materiał, na który chcemy nanieść substancję impregnującą musi być wyczyszczony i suchy. Preparat w sprayu nanosimy na tkaninę z odległości 10–15 cm, jeśli zaś nie jest wyposażony w aplikator, używamy do tego pędzla, wałka lub miękkiej gąbki. Po ukończeniu, warto delikatnie zetrzeć nadmiar impregnatu suchą szmatką, a następnie pozostawić rozstawiony namiot do wyschnięcia.                                                              
Dokładnie czyszczony oraz regularnie suszony i impregnowany namiot pozwoli ci częściej cieszyć się przygodami bez obaw o suchy i komfortowy nocleg w każdych warunkach. 

Czy to już koniec?

Regularnie czyszcząc namiot, automatycznie dokonujemy również szczegółowego przeglądu technicznego naszego sprzętu – czyszcząc, a następnie impregnując całą powierzchnię namiotu, nie przeoczymy nawet najmniejszej usterki. Przy tej okazji warto również sprawdzić działanie zamków błyskawicznych i jeśli wykazują opór, natrzeć świeczką każdy z nich. Jeszcze jedna istotna kwestia – żaden namiot nie uchroni nas przed deszczem i wichurą, jeśli jego stelaż zawiedzie. Warto przewidzieć taką ewentualność i przy każdym czyszczeniu namiotu, zwrócić również uwagę na stan pałąków.  
 

Nie masz jeszcze swojego namiotu?

Jeśli nie masz jeszcze swojego namiotu i dopiero planujesz jego zakup, koniecznie rzuć okiem na nasz poradnik dotyczący zakupu namiotu, w którym wyjaśniamy, czym kierować się przy wyborze. Niezależnie jednak od tego, czy twoją uwagę zwrócą namioty biwakowe, czy też uznasz, że namioty 2-osobowe to wystarczający rozmiar, pamiętaj, że możesz mieć wpływ na kondycję swojego sprzętu outdoorowego. Odpowiednie dbanie o namiot zapewni, że będzie służył ci dłużej i będziesz mógł cieszyć jego funkcjonalnością w maksymalnym zakresie.
POBIERZ KATALOG