Biwakowanie na świeżym powietrzu, w pięknych okolicznościach, razem z przyjaciółmi to świetna forma spędzania czasu. Zanim jednak poczujemy otaczającą nas naturę i wygodnie rozsiądziemy się przy ognisku, czeka nas ta mniej przyjemna część wycieczki – pakowanie. Żeby zaś odpowiednio się spakować, warto dobrze przemyśleć, co zabrać na biwak pod namiot. Może jednak ta część wcale nie musi być taka żmudna i nieprzyjemna, a pakując się, zamiast zbędnej irytacji możemy raczej czuć ekscytację i radość związaną z nadchodzącą przygodą? Co przydaje się na biwaku? Zapraszamy do zapoznania się z tym krótkim poradnikiem, w którym odpowiadamy na pytanie, co wziąć pod namiot.
Biwak pod namiotem – lista niezbędnych rzeczy
Zanim zaczniemy upychać do plecaka przypadkowe rzeczy, których używamy na co dzień, powtarzając jak mantrę: „na pewno się przyda”, należałoby raczej spokojnie przeanalizować plan swojej podróży i zastanowić się, co na biwak pod namiot będzie nam niezbędne. Warto w trakcie pierwszych przygotowań wyprawy sporządzić również spis potrzebnych rzeczy. Samo pakowanie się ograniczymy wtedy do zgromadzenia przedmiotów z listy i umiejętnego ułożenia ich w plecaku. W takim razie co zabrać pod namiot?
fot: Karol Nienartowicz
Wyjazd pod namiot – co zabrać
Wybierając się na biwak, przede wszystkim należy zabrać ze sobą odpowiednią odzież. W tym wypadku jednak kluczową rolę odgrywa pogoda o danej porze roku. Inna odzież przyda nam się podczas letniego trekkingu i parnej nocy w namiocie, a inna, jeśli planujemy biwak zimowy. Ze względu na różnorodność czynników warunkujących wybór odpowiedniej odzieży, skupmy się więc na tym, co zabrać na wyjazd pod namiot niezależnie od pory roku czy warunków atmosferycznych.
Schronienie, czyli namiot
Co na biwak pod namiot? Oczywiście przede wszystkim na liście musi się znaleźć sam namiot. Bez niego biwakowanie może okazać się niemożliwe. Dla samotnych podróżnych idealnym rozwiązaniem będzie namiot jednoosobowy, który zajmie niewiele miejsca w plecaku. Namiot dwuosobowy z kolei przyda się tym, którzy lubią biwakować z partnerem lub partnerką – w takim namiocie pomieszczą się nie tylko dwie osoby, ale także ich ekwipunek. Jeśli planujesz zakup namiotu, zachęcamy do zapoznania się z krótkim poradnikiem, z którego dowiesz się więcej o wyborze odpowiedniego namiotu.
Sypialnia, czyli śpiwór i mata
By komfortowo spędzić noc w namiocie, należy wziąć ze sobą śpiwór i matę, czyli „przenośne łóżko”. Warto zastanowić się, czy wybrać śpiwór puchowy, czy syntetyczny. Ten pierwszy zapewni komfort w niższych temperaturach, a po spakowaniu, ze względu na wysoki współczynnik sprężystości naturalnego puchu, zajmie mniej miejsca w plecaku. Jeśli jednak nie planujemy biwaku zimowego, syntetyczny puch o dodatkowych właściwościach hydrofobowych powinien wystarczyć. Co pod śpiwór? W zależności od indywidualnych potrzeb oraz pojemności plecaka na biwaku przyda się:
- zwijana lekka karimata lub mata piankowa, którą można przytroczyć na zewnątrz plecaka
- samopompująca mata lub lekki pompowany materac , które zapewnią większą izolację od podłoża
- gruby dmuchany materac ( gdy jedziemy samochodem na kamping)
Jeśli śpimy w większym namiocie biwakowym, funkcjonowanie w nim po zmroku może ułatwić lampa turystyczna podwieszona pod sufitem – zapewni stałe i nieruchome źródło światła i umożliwi czytanie książki czy też planowanie kolejnego dnia nad mapą. Z kolei duża przestrzeń wewnątrz namiotu rodzinnego pozwala na zabranie ze sobą składanych krzeseł czy stolika turystycznego.
Kuchnia, czyli kuchenka oraz garnki i sztućce turystyczne
Ciekawą turystyczną alternatywą dla tradycyjnych produktów spożywczych jest żywność liofilizowana. Są to gotowe posiłki, prawie całkowicie pozbawione wody w procesie liofilizacji i zamknięte w szczelnych opakowaniach. Są wyjątkowo lekkie, a do ich przygotowania wystarczy odpowiednia ilość gorącej wody. Co zabrać pod namiot? Jeśli biwakujemy w pobliżu schroniska, może okazać się, że oprócz samego jedzenia nie potrzebujemy wiele więcej. W tym wypadku powinien wystarczyć komplet kilku lekkich garnków i naczyń turystycznych oraz sztućce turystyczne, czyli składane widelco-łyżki. Jeśli jednak planujemy biwakować „na dziko”, bez dostępu do kuchni, musimy być gotowi na gotowanie na samodzielnie rozpalonym ogniu lub lepiej wyposażyć swoją przenośną kuchnię. Co wziąć pod namiot, by szybko podgrzać jedzenie bez przygotowywania ogniska? Niezbędna będzie kuchenka turystyczna w postaci palnika na gaz. Termos oraz kubek termiczny pozwolą cieszyć się ciepłym posiłkiem czy napojem nawet kilka godzin po ich przygotowaniu.
Co pod namiot, czyli praktyczne dodatki
Mało kto jadąc na biwak, zapomni o namiocie czy śpiworze. Najczęściej zapomina się bowiem o niewielkich przedmiotach, które na biwaku pełnią kluczową rolę. Zawsze warto mieć ze sobą apteczkę z podstawowym wyposażeniem. Dzięki temu będziemy w stanie poradzić sobie w kryzysowej sytuacji, biwakując z dala od cywilizacji. Kosmetyczka turystyczna pozwoli dbać o higienę w warunkach polowych.
Co przydaje się na biwaku? Zawsze należy zabierać ze sobą czołówkę lub zwykłą latarkę. Po zmroku wykonanie wielu zwykłych czynności, takich jak rozbicie namiotu czy przygotowanie kolacji, bez oświetlenia jest dużo trudniejsze i dalece bardziej czasochłonne niż za dnia. Scyzoryk lub multitool to kolejny przedmiot, który zawsze okaże się przydatny na biwaku, podobnie jak zapałki, zapalniczka lub krzesiwo turystyczne. Wielu z nas jadąc na biwak, chce odpocząć od pracy, spędzić czas w samotności lub z przyjaciółmi, i po prostu wyłączyć telefon. Jeśli jednak zależy nam na stałej łączności ze światem, przyda się również powerbank.
Co przydaje się na biwaku? Zawsze należy zabierać ze sobą czołówkę lub zwykłą latarkę. Po zmroku wykonanie wielu zwykłych czynności, takich jak rozbicie namiotu czy przygotowanie kolacji, bez oświetlenia jest dużo trudniejsze i dalece bardziej czasochłonne niż za dnia. Scyzoryk lub multitool to kolejny przedmiot, który zawsze okaże się przydatny na biwaku, podobnie jak zapałki, zapalniczka lub krzesiwo turystyczne. Wielu z nas jadąc na biwak, chce odpocząć od pracy, spędzić czas w samotności lub z przyjaciółmi, i po prostu wyłączyć telefon. Jeśli jednak zależy nam na stałej łączności ze światem, przyda się również powerbank.
Co spakować pod namiot – podsumowanie:
- odpowiednią odzież
- śpiwór oraz matę
- latarkę
- żywność, naczynia i sztućce turystyczne, kuchenkę gazową
- termos/kubek termiczny
- apteczkę
- kosmetyczkę turystyczną
- scyzoryk lub multitool
- zapałki, zapalniczkę lub krzesiwo turystyczne
- powerbank.
Co pod namiot, czyli lżejszy plecak to lżejsza głowa
Zastanawiając się, co zabrać na wyjazd pod namiot, pamiętajmy, że biwakowanie rządzi się swoimi prawami. Po sporządzeniu listy rzeczy niezbędnych na biwak, warto ją przejrzeć i upewnić się, że faktycznie są na niej tylko te niezbędne sprzęty. Kto wie, być może celowe ograniczenie rzeczy, do których jesteśmy przywiązani na co dzień pozwoli skupić się na najważniejszych kwestiach!